מידע למטופל

לקראת הביקור במרפאה

כאשר מטופל קובע תור לבדיקה, מומלץ להגיע לבדיקה לאחר שבירור בסיסי והכנה נעשו כבר על ידי הרופא המטפל (האורתופד המטפל או רופא המשפחה) יש להגיע עם:
מכתב הפניה וסיכומי בדיקות קודמות.
סיכום בעיות רפואיות אחרות וטיפול תרופתי.
צילומי רנטגן מתאימים,
במקרה של ברך: צילום שתי הברכיים בעמידה AP, צילום הברכיים lateral, צילום הפיקות skyline view.
במקרה של מפרק הירך: צילום אגן AP וצילום מפרק הירך AP+Lateral
בדיקות וצילומים נוספים שנעשו כבר (כדוגמת צילומי MRI).
חשוב להביא גם את הצילומים עצמם (על גבי דיסקים)  וגם את הפענוח.

הכנה לפני ניתוח

לאחר שהמטופל נבדק ונפלה ההחלטה כי הטיפול המתאים הוא ניתוח החלפת מפרק נקבע למטופל תור לניתוח.
לקראת הניתוח ישנם מספר דברים שיש לבצע כהכנה לניתוח. חשוב לנו כי הניתוח יבוצע לאחר בדיקה מדוקדקת של מצבו הרפואי של המטופל, אבחנה וטיפול בכל הבעיות הרפואיות הנוספות אשר עשויות להשפיע על מהלך ההרדמה, הניתוח או השיקום.

לקראת הניתוח ייפגש המטופל עם רופא מרדים אשר יבדוק אותו ויעבור על הבדיקות הרפואיות וכך יוכל לבחור בשיטת ההרדמה המתאימה ולהמליץ על צעדים שיש לנקוט לקראת הניתוח.

כמו כן יזומן המטופל לפגישת הדרכה עם הצוות הפארא-רפואי ע”מ לשמוע ולהיות מוכן לצפוי לו מהיבטים שונים: פיזיותרפיה, סיעוד, עובדת סוציאלית.

הבדיקות הבסיסיות אותן נבקש מכל מטופל:

  1. בדיקות מעבדה: ספירת דם, תפקודי קרישה, כימיה ואלקטרוליטים, המוגלובין A1c לסובלים מסכרת, בדיקת שתן, משטח אף ל-MRSA
  2. צילום חזה
  3. א.ק.ג

למטופלים הסובלים מסכרת או מחלות עור נמליץ על בדיקת וטיפול הרופא המתאים על מנת להגיע לניתוח במצב האופטימאלי האפשרי מבחינת מחלות רקע אלו.

למטופלים הנוטלים תרופות לדילול דם נתאים הוראות ספציפיות לגבי הצורך להפסיק או לשנות את הטיפול לקראת הניתוח (ההמלצות שונות ממצב למצב ומתרופה לתרופה)

למטופלים הסובלים מחולשת שרירים נמליץ לעיתים על טיפול פיזיותרפיה לבניית שריר לקראת הניתוח וזאת על מנת לשפר את תהליך השיקום לאחר הניתוח.

7

שיקום והחלמה לאחר הניתוח

תהליך השיקום וההחלמה שונה כמובן ממנותח למנותח ותלוי במשתנים רבים ובהם גילו ומצבו הרפואי של המנותח וסוג הניתוח.

כאשר הניתוח והטיפול סביבו מבוצעים כהלכה, התהליך צפוי להיות קל ויעיל יותר. כמובן שכמו בכל ניתוח יש להתמודד בתחילה עם רמה מסוימת של כאב שיחלוף במהרה. כאשר שוקלים זאת מול מאבק בכאב כרוני לכל החיים, רוב המטופלים יעדיפו לעבור ניתוח על פני התמודדות יומיומית עם שחיקת הסחוס.
ברוב המקרים, לאחר ההתאוששות מההרדמה עצמה ניתן לרדת מהמיטה ולצעוד מספר צעדים בעזרת הליכון ובסיוע פיזיותרפיסט. אנו מעודדים את המנותחים להתחיל והפעיל את המפרק החדש ולבנות כוח מיד לאחר הניתוח. השיפור בימים הראשונים לאחר הניתוח לרוב מהיר ביותר וכבר יומיים שלושה לאחר הניתוח המטופל מגיע לעצמאות המאפשרת הליכה בעזרת הליכון, טיפוס במדרגות ורחצה. חזרה לפעילות מאומצת יותר ואף לפעילות ספורטיבית תקרה בהמשך באופן הדרגתי ובהנחיית המנתח והפיזיותרפיסט. לפיזיותרפיה מיומנת וטיפול נכון ומותאם במשככי כאבים תפקיד מפתח בהחלמה ובשיקום.
פצע הניתוח מושאר מכוסה בתחבושת עד הוצאת התפרים 10 ימים לאחר הניתוח. בחולים עם סכרת לרוב נסיר את התפרים 14 ימים לאחר הניתוח. לאחר החלפת התחבושת הראשונה ניתן להסיר את החבישה לצורך מקלחת ולהניח חבישה יבשה מיד לאחר מכן.
על מנת למנוע קרישי דם ברגליים העשויים להוות בעיה רפואית משמעותית ולפגוע בריאות, טיפול נוגד קרישה ניתן לכל החולים לאחר הניתוח למשך מספר שבועות.

6

אודות

מומחה בכירורגיה אורתופדית, החלפת מפרקי הברך והירך.
רופא בכיר, השירות להחלפת מפרקים, בית החולים וולפסון בחולון.
מרצה בכיר קליני לאורתופדיה, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב. קרא עוד…

מרפאת קרדו

מרפאת קרדו, השירה העברית 10, ראשל”צ

טלפון 03-6476111

פקס 073-2284467

לקביעת פגישה