ניתוח החלפה מלאה של הברך

לעומת חבלות בברך כגון קרע במניסקוס או ברצועה אשר בהם ניתן לטפל בניתוח ארתרוסקופי אשר מאפשר הסרת חלקי מניסקוס קרועים או תפירתם ובמקרים אחרים שחזור רצועות, בעת שחיקת סחוס טיפול ארתרוסקופי או כל ניסיון אחר לתקן את הרקמות הפגועות אינם יעילים לאורך זמן.

כאשר הסחוס במפרק הברך נשחק, אנו משתמשים במשתל ברך מלאכותית אשר יתפקד במקומו של המפרק הפגוע. תפקיד הברך המלאכותית להחזיר למטופל את התפקוד ולטפל בכאב. מדובר בניתוח נפוץ ביותר שעזר למיליוני מטופלים ברחבי העולם לחזור לרמת התפקוד הקודמת שלהם. במהלך השנים מקצוע החלפת המפרקים עבר שינויים רבים והתקדמות טכנולוגית אדירה עם שיפור בטכניקה הניתוחית, החומרים מהם עשויים המשתלים ועיצוב המשתלים.

מטרתו העיקרית של הניתוח היא טיפול בכאב. יתרונות נוספים שניתן לצפות להם כוללים שיפור בטווח התנועה וחיזוק של הגפה. במהלך הניתוח חשוב מאוד לתקן את ציר הברך – לישר עיוותים קיימים בציר הברך כגון עיוות ורוס (רגלי O) או עיוות ולגוס (רגלי X).

כיצד מבוצע הניתוח?

לפני הניתוח אנו מבצעים תכנון ממוחשב של הניתוח בעזרת תוכנה מיוחדת המאפשרת לבחור את המשתל המתאים ביותר מבחינת העיצוב והגודל ולתכנן את זויות ההשתלה האופטימאליות.

ניתן לבצע את הניתוח תחת הרדמה אזורית (זריקה בגב) או הרדמה כללית. לעיתים ניתן להוסיף זריקה מאלחשת בגפה עצמה. בחירת סוג ההרדמה נעשית בייעוץ משותף בין הרופא המרדים (רופא מומחה בהרדמה לניתוחים) למנתח ובשיח עם המנותח עצמו.

יש לקחת בחשבון את מצבו הבריאותי של המנותח והתרופות אותן נוטל. הרופא המרדים מעורב גם בטיפול למניעת כאב לאחר הניתוח.לפני תחילת הניתוח חשוב מאוד הטיפול בשתי תרופות. התרופה הראשונה היא אנטיביוטיקה למניעת זיהומים הניתנת כחצי שעה לפני תחילת הניתוח.

התרופה השניה היא תרופה בשם חומצה טראנאקסמית (הקסקפרון) המשמשת להפחתת דימום במהלך הניתוח. בכל ניתוח ישנה חשיבות לשמירה על תנאים סטרילים למניעת זיהומים. בניתוחי החלפת מפרקים הנושא חשוב במיוחד ואנו נוקטים בצעדים רבים על מנת להבטיח סביבה סטרילית לחלוטין.

לאחר ביצוע חתך קדמי מעל מפרק הברך נחשף המפרק הפגוע. בשלב הראשון מסירים את הרקמות הפגועות – שאריות הסחוס והעצם שמיד מתחתיו, משייפים ומכינים את העצם כך שתתאים למשתל הברך המלאכותית. בשלב השני, באופן דומה להרכבת כתר על שן, מרכיבים משתל מתכתי אחד המצפה צד אחד של המפרק (צד עצם השוק) ומשתל מתכתי נוסף המצפה את הצד השני של המפרק (צד עצם הירך), וביניהם לוחית העשויה מפוליאתילן מוקשח המשמשת כמשטח התנועה של המפרק החדש. לאחר תפירת החתך הניתוחי מונחת חבישה סופגת מיוחדת למניעת דימום ושמירה על סביבה סטרילית של הפצע הניתוחי.
הפעולה הניתוחית אורכת כשעה.

האם עשויים להיות סיבוכים לניתוח?

כמו בכל ניתוח עשויים להיות גם סיבוכים, אם כי אינם שכיחים. סיבוכים אפשריים כוללים התרופפות של המשתל, זיהומים, כאבים או נוקשות בברך, בעיות בפצע הניתוח. סיבוכים נדירים ביותר כוללים שברים בעצמות ופגיעה בכלי דם או עצבים. 

על מנת למנוע סיבוך של קריש דם בגפה המנותחת, חשוב ביותר לטפל  בתרופות מדללות דם בתקופה שלאחר הניתוח. לשמחתנו, שיעור הסיבוכים הכולל נמוך ביותר (אחוזים בודדים), וברובם המכריע של הסיבוכים ניתן לטפל היטב.

מהו משך החיים הצפוי לברך החדשה?

רובם המכריע של המשתלים יתפקדו היטב וישרתו את המנותח שנים רבות, לרוב עד סוף ימיו. עדיין, אחוז קטן מן המשתלים יצריך החלפה חוזרת עקב התרופפות, זיהום או חוסר יציבות. כמובן שניתוח חוזר איננו חוויה נעימה ולכן חשוב להכיר את הסטטיסטיקה. אנו יודעים לדוגמא כי רק 90% מן המשתלים שהושתלו בשנות השמונים שרדו עשר שנים. לעומת זאת, הסטטיסטיקה מראה כי משתלים מודרנים יותר שהושתלו בשנות ה-2000 שרדו עד היום ב-96-97% מן המקרים. שימוש בטכניקות ניתוחיות עדכניות תוך שימוש בתכנון ממוחשב ובמשתלים המודרנים והמתקדמים ביותר צפוי להמשיך ולשפר את תוצאות הניתוח ומשך שרידות המשתלים.

סוגי משתלים

סוגי משתלים בהחלפת מפרק הירך ניתוחי החלפת מפרקי הברך והירך

טיפול ללא ניתוח

פיזיותרפיה ושינוי אורחות חיים הבחירה בטיפול ניתוחי לכאבים הנובעים משחיקת